Close
(0) آیتم ها
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
همه دسته ها
  Filters
  انتخاب زبان
  جستجو

  زهکشی و اهمیت ان در کشاورزی

  زهکشی و اهمیت ان در کشاورزی

   

  زهکشی در کشاورزی

   

  مقدمه:

  یکی از عملیات های مهم در زمینه های کشاورزی زهکشی است. زهکشی در لغت به معنی خارج کردن آب اضافی(رطوبت خاک بالای حد ظرفیت زراعیFC) از زمین می باشد و زهکشی معمولا در زمین های کشاورزی انجام می شود.عملیات زهکشی یکی از کارهایی است که از دویست سال قبل مرسوم بوده است و مردم آن را انجام می دادند. البته خارج شدن آب از زمین بطور طبیعی نیز صورت می گیرد اما زهکشی این فرآیند طبیعی را سرعت می بخشد و باعث سریع شدن عملیات می شود.

   

   

  اهداف زهکشی:

  بطور کلی اهداف زهکشی را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:

  کنترل و جلوگیری از ماندابی شدن،

   کنترل و جلوگیری از شور شدن اراضی،

  کنترل فرسایش خاک

  کنترل سیل

  حفاظت محیط زیست

  سلامت و بهداشت عمومی مزرعه

  توسعه روستایی و امنیت غذایی

  جلوگیری از راکد شدن آب و ایجاد بوی نامطبوع در محیط مزرعه

   

   

   

  در سه حالت زهکشی   در کشاورزی امری ضروری است:

  1.   افزایش و جمع شدن آب بر روی سطح زمین( غرقابه شدن)که به واسطه سیلاب یا باران پدید آمده و توسط زهکش های سطحی آن رااز مزرعه خارج می کنند.

  2.   بالا آمدن سطح آب زیر زمینی در زیر خاک

  3.   تجمع نمک در خاک

   

   

  فواید زهکشی در کشاورزی:

  از فواید زهکشی میتوان جلوگیری از وقوع سیل ، به زیر کشت بردن اراضی جدید با ایجاد شرایط مطلوب برای رشد ریشه ، زودتر گرم شدن خاک در فصل بهار ، شروع زودتر عملیات کشاورزی ، کیفیت و کمیت بهتر محصولات ، شستشوی املاح اضافی و بهتر شدن وضعیت مسائل بهداشتی مزرعه و تسریع تجزیه مواد الی خاک را نام برد.

   

  معایب زهکشی:

  1. هزینه بر بودن مطالعه و اجرا

  2. شستن و خروج بعضی از املاح مفید خاک به همراه املاح مضر

  3.از بین رفتن علف های طبیعی منطقه

  4.از بین بردم اکوسیستم طبیعی منطقه به علت کم کردم رطوبت و غیر قابل زیست شدن آن منطقه برای بعضی از موجودات

  5.اشغال بخشی از زمین زراعی و تقسیم زمین به قطعات جداگانه

   

  انواع سیستم های زهکشی:

  یک سیستم زهکشی کشاورزی از سه جزء اساسی تشکیل شده است که عبارتند از: سیستم مزرعه، سیستم اصلی و سیستم خروجی

  سیستم مزرعه:(field system)

  این سیستم شامل شبکه ای از زهکش­ها و تمهیداتی است که در سطح مزرعه احداث شده تا آب اضافی جمع آوری و به سیستم اصلی هدایت گردد. سیستم مزرعه بستگی به خصوصیات زهکشی خاک داشته و اصولا شامل دو نوع است. سیستم زهکش های زیرسطحی و سیستم زهکش­های سطحی.

  سیستم زهکش­های زیرسطحی:

   این سیستم در خاک­هایی استفاده می­شود که آب اضافی بتواند در زمین نفوذ کرده و به سطح ایستابی برسد. با احداث زهکش­های زیرسطحی آب زیرزمینی به طرف این زهکش­ها حرکت کرده و در جهت شیب از زمین خارج می­شود.

  سیستم زهکش­های سطحی:

  این سیستم در مواردی احداث می­شود که نفوذپذیری خاک کم و آب نتواند به سرعت در آن نفوذ کند. در این شرایط آب روی سطح خاک یا بالای لایه غیر قابل نفوذ تجمع پیدا کرده و سپس به صورت سطحی یا زیربستری به طرف زهکش­های کم عمق سطحی حرکت و از آنجا از طریق سیستم اصلی به خارج از زمین هدایت می­شود.

  سیستم اصلی:

  این سیستم آب را از سیستم­های مزرعه دریافت کرده و به طرف خروجی­ها هدایت می­کند. سیستم اصلی مرکب از نهرها و کانال­هایی از رده­های مختلف است (درجه ۱، درجه ۲ و درجه ۳) کانال­های درجه ۳ که به نام نهرهای جمع کننده نیز نامیده می­شوند معمولا در حاشیه یا در امتداد مرزهای زمین کشیده می­شود و جریان آب زهکش­ها به طرف آن می­باشند. کانال­های درجه ۳ به کانال­های درجه ۲ پیوسته و سپس به کانال­های اصلی وصل می­شوند.

  خروجی:

  نقطه نهایی یا ترمینال یک سیستم زهکشی را خروجی گویند که زه آب­ها را وارد رودخانه، دریاچه­ها، دریا و یا کویر می­کند.سطح آب در نقطه خروجی را رقوم مبنای زهکشی نامند. اختلاف ارتفاع این نقطه نسبت به رقوم هر نقطه از زمین بار هیدرولیکی لازم برای جریان آب در زهکش­ها را تشکیل می­دهد. این اختلاف مشخص می­کند که سطح ایستابی را تا چه اندازه می­توان با زهکشی پایین آورد. همچنین تعیین می­کند که آیا زهکشی می­تواند با نیروی ثقل انجام شود و یا آنکه باید از پمپ استفاده شود.

   

   

  نظر خود را بیان کنید
  بستن
  اپلیکیشن دیبای سبز
  دانلود از کافه بازار
  دانلود از کافه بازار
  دانلود از گوکل پلی